"Przyszłość jest tu"

Antoni Witwicki

Dla osób pragnących zdobyć wyższe wykształcenie Gliwice mają atrakcyjną ofertę. Na tutejszych uczelniach można podjąć naukę na kierunkach zarówno o profilu technicznym, jak i ekonomiczno-humanistycznym.

Największą i najbardziej znaną gliwicką uczelnią wyższą jest Politechnika Śląska. Powstała w 1945 roku i początkowo jej kadrę stanowili profesorowie Politechniki Lwowskiej. Aktualnie składa się ona z piętnastu wydziałów i kolegiów, których jednostki znajdują się w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Obejmują one łącznie 49 kierunków; na sześciu z nich zajęcia prowadzone są także w języku angielskim. Poza inżynierami kształci się tu także przyszłych filologów (Kolegium Języków Obcych) i pedagogów (Kolegium Pedagogiczne). Aktualnie naukę pobiera tu ponad 25 tysięcy studentów. To wszystko czyni gliwicką uczelnię jedną z największych technicznych szkół wyższych w kraju. Politechnika Śląska zajęła szóste miejsce w Polsce w rankingu wyższych uczelni technicznych „Perspektyw” w roku 2014; w tym samym roku dostała się na miejsce dwudzieste trzecie w rankingu wszystkich polskich uczelni akademickich. Politechnika Śląska cieszy się uznaniem nie tylko na Śląsku, ale też w całym kraju, a nawet poza jego granicami.

 

Szczególnym wydziałem Politechniki Śląskiej jest Kolegium Języków Obcych. Do 2011 roku funkcjonowało ono jako samodzielna jednostka edukacyjna. Później jednak zostało przyłączone do Politechniki Śląskiej. W ten sposób oferta Politechniki została poszerzona o zupełnie nową kategorię kierunków studiów, niebędących tym razem kierunkami technicznymi. Kolegium oferuje możliwość podjęcia studiów licencjackich na kierunku filologia w jednej z trzech specjalności: język francuski, język włoski bądź język angielski.

 

Poza Politechniką, w Gliwicach istnieje także Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości (GWSP). Została ona założona w roku 2005. Oferuje ona możliwość podjęcia studiów licencjackich (zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym) lub podyplomowych. Można tu podjąć naukę na takich kierunkach, jak: architektura i urbanistyka, ekonomia, filologia, finanse i rachunkowość, pedagogika lub wzornictwo. Ponadto GWSP prowadzi rozmaite kursy i szkolenia, a nawet pomaga swoim studentom w zakładaniu ich pierwszych firm. Uczelnia znajduje się na terenie dawnej Kopalni Gliwice.

 

Gliwice są także siedzibą jednego z zamiejscowych wydziałów Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Utworzony tu w 2010 roku Wydział Studiów Społecznych WSB umożliwia kształcenie na studiach I stopnia na kierunkach bezpieczeństwo narodowe i pedagogika. W ofercie znajdują się też studia podyplomowe i liczne kursy. Przy gliwickim Wydziale Zamiejscowym działa także Akademia Języków Obcych „Future” oraz Policealna Szkoła Pracowników i Detektywów Ochrony „O’chikara”.

 

Młodzi ludzie pragnący zagwarantować sobie dobry zawód na przyszłość mogą spokojnie poszukać go w Gliwicach – miasto powita ich z otwartymi ramionami. Możliwości edukacyjne są tutaj, jak widać, bardzo szerokie i różnorodne.Komentarzy: 0, Czytano: 1333, Pobierz w PDF


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR

Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008