Jaki samochód dla osoby niepełnosprawnej?

Dzięki postępom technologicznym dziś za kółkiem mogą usiąść kierowcy z niepełnosprawnością. Takie pojazdy muszą jednak spełniać wymagane normy oraz być dostosowane indywidualnie do potrzeb kierowcy, by nie powodować zagrożenia na drodze.

Wiadomo, że pojazd, którym porusza się osoba niepełnosprawna – bez względu na to czy jako kierowca czy pasażer – musi zostać zaadaptowany do dysfunkcji osoby niepełnosprawnej. Gros przeróbek, zwłaszcza na potrzeby niepełnosprawnych pasażerów, można wykonać „na własną rękę” w zaprzyjaźnionym warsztacie. Takie przeróbki obejmują najczęściej wymianę tylnego siedzenia na bardziej odpowiednią kanapę lub fotel rehabilitacyjny, obracanie przedniego fotela pasażera czy wymontowanie zbędnych siedzeń, by ułatwić przewożenie osób na wózkach. Należy pamiętać, że każdorazowa przeróbka musi gwarantować bezpieczeństwo w czasie jazdy – nie można wymontować pasów bezpieczeństwa czy elementów, które wpływają na dobrą widoczność podczas jazdy.

 

Samodzielna adaptacja pojazdu może okazać się niewystarczająca z różnych powodów – czy to komfortu jazdy, bezpieczeństwa lub użyteczności. Decydując się na przystosowanie samochodu, wybierajmy profesjonalistów w tej dziedzinie i warsztaty autoryzowane, bo otrzymujemy gwarancję jakości i pewność, że pojazd spełnia wszystkie normy z zakresu bezpieczeństwa. Trudno określić, jaki będzie koszt przystosowania, gdyż cena zależy od indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej.

 

W ofercie rynkowej bez trudu można znaleźć modele, które są fabrycznie przystosowane do przewożenia niepełnosprawnych pasażerów. Zmiany dotyczą zwykle wnętrza, w którym komfortowo i bezpiecznie można przewieźć osobę, która porusza się na wózku inwalidzkim. Wśród najbardziej popularnych modeli znajdują się samochody marki Peugeot, Opel i Fiat.

 

Producenci przygotowują również modele z myślą o niepełnosprawnych kierowcach. Zwykle są to osoby, które w wyniku wypadku utraciły możliwość kierowania standardowym samochodem i wymagają dodatkowego oprzyrządowania do pojazdu. Oprzyrządowanie dotyczy zwykle takich stref jak automatyczna skrzynia biegów, gałka przy kierownicy, możliwość ręcznego sterowania hamulcem i gazem czy montaż wysuwnych lub elektrycznych mechanizmów fotela kierowcy. Nawet osoby z dysfunkcją manualną mogą prowadzić auto – w takiej sytuacji montuje się nożne skrzynie biegów.

 

Przy zakupie lub adaptacji takiego samochodu można starać się o zwrot części środków z funduszu PEFRON. Warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, np. AC czy breakdown cover, które zabezpieczą interesy kierowcy i pasażerów w razie kolizji.



Zobacz także:

Redaktor serwisu internetowego praca zdalna dla osoby z orzeczeniem

Pracownik Sklepu - praca stacjonarna dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w Knurowie

Pracownik Sklepu praca dla osoby z orzeczeniem w Bytomiu

Komentarzy: 0, Czytano: 1847, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008